QIGONG – cvičení dlouhověkosti

Zdravotní cvičení qigong (někdy také čchi-kung) pracuje s životní energií čchi v našem těle. Díky tomu má vliv na naše psychické i fyzické zdraví a současně zklidňuje mysl.

Co je qigong?

Cvičení, které pochází z Číny, kde má tradici několik tisíc let. Nazývají ho tam cvičením dlouhověkosti. Jde o pomalu prováděné pohyby, které pomáhají vedení energie v těle. Jedná se v podstatě o zdravotní cviky, které jsou často součástí tradiční čínské medicíny, ale lze je cvičit naprosto nezávisle od dalších postupů. Qigong je také základním stavebním kamenem tchaj-ťi a dalších bojových umění.

V čem toto cvičení spočívá?

Qigong využívá dovednosti práce s energií a prohlubuje propojení mysli, energie a fyzického těla tak, aby nám bylo dobře. Ustavením těla do specifických pozic nebo vědomým prováděním jednoduchých pohybů se rozvíjí energetický potenciál, aktivují se energetická centra a harmonizuje se energie v systému. Při cvičení se zaměřujeme na zprůchodnění těla, uvolnění svalů, správné dýchání, rozproudění energie v těle, zklidnění mysli a zlepšení vnímání. Nejlepší je cvičit denně. Pravidelným opakováním se prohlubují účinky cvičení. Na druhou stranu je lepší najít si aspoň chvíli času kdykoli to jde, třeba jednou za týden, než necvičit vůbec.

Jak funguje energie čchi v těle?

Čchi je životodárná energie, bez které by nefungovalo naše tělo a mysl, ale ani žádný jiný živý organismus. Proudí nejen uvnitř těla, ale je také všude kolem nás. Pokud jsme unavení, vyčerpaní, naštvaní a ve stresu, energie ubývá a projeví se to i na našem těle. Možná ne hned, ale po nějakém čase to menší nebo větší následky má. A pokud je taková zátěž dlouhodobá, může dojít až k nemoci. V tom případě je potřeba doplnit energii třeba právě qigong cvičením. Pokud je energie dostatek, vše funguje správně, jak má.

Jak můžeme nedostatku energie předcházet?

Nejlepším způsobem je naučit se vnímat své tělo a naslouchat jeho signálům. To je první krok, vůbec si všimnout, že něco není v pořádku. Dále je dobré naučit se s energií pracovat, umět se uvolnit, vyladit a dodat do těla novou energii, na což je qigong ideální. Líbí se mi také, že spojuje stránku duševní, duchovní, energetickou a fyzickou. Žádný z těchto aspektů nevynechává.

Jaké účinky má qigong na naše zdraví?

Qigong energii v těle rozproudí a rozvede ji i do těch částí, do kterých se jí běžně dostává málo. Tělo se začne čistit, harmonizovat a nastartuje se samouzdravovací proces. Pozitivních účinků qigong cvičení je celá řada. Je to zlepšení držení těla, srovnání páteře, odstranění bolestí zad, krční páteře a kloubů, vyrovnání krevního tlaku, zlepšení trávení a dýchání, uvolnění zatuhlých svalů a kloubů, odstranění stresu, únavy, nespavosti a bolestí hlavy, zlepšení reprodukční funkce, zvýšení imunity. Přispívá k celkové vyrovnanosti, zklidnění a zvýšení vitality. Působí také preventivně ve všech těchto oblastech.

Autorka: Petra Cempírková