Markéta Bezůšková | Kraniosakrální Terapie (CST)

Bc. Markéta Bezůšková je lektorkou a terapeutkou kraniosakrální terapie(CST). Této metodě se věnuje od roku 1994. CST užívá pohmatu a jemných manuálních technik k podpoření těla v jeho schopnosti se léčit a rebalancovat.

Své služby nabízí v soukromé praxi. Vystudovala na FTVS UK ergoterapii a zdravotní TV pro lidi se zdravotním postižením. Má bohaté zkušenosti s lidmi s mentálním postižením s kombinovanými vadami a lidmi s autismem.

 Kraniosakrální Terapie (CST)

Kraniosakrální terapie má své kořeny v oboru tradiční medicíny nazývaném Osteopatie, ačkoliv její původ sahá hluboko do minulosti. Jsou zmínky o tom, že práci s kraniosakrálním systémem a mozkomíšním mokem používali již ve starověkém Egyptě, Indii a v některých civilizacích v Peru. Tato metoda užívá pohmatu a jemných manuálních technik k podpoření těla v jeho schopnosti se léčit a rebalancovat.
Biodynamický přístup této metody nahlíží na lidskou bytost holisticky, jako na syntézu těla, mysli a duše. Užívá principu Breath of Life (Dechu Života) od Dr. W. G. Sutherlanda, který vyjadřuje vitální sílu uvnitř nás udržující život a zdraví.
Principem Dechu Života je, že každá buňka v našem těle dýchá a vyjadřuje tak jemné rytmy. Tyto rytmy je možné citlivýma rukama vnímat, jako pohyb kostí, nebo plynutí celým tělem a jeho biosférou. Pokud je proudění plynulé a silné, je v těle udržováno zdraví a harmonie těla a mysli.
V denním životě však nastávají zvraty jako stresy, traumata, úrazy, nehody a přetížení, jejichž následkem se tento přirozený proud může narušit, oslabit nebo zablokovat a pak mohou vznikat bolestivé symptomy.

Terapeut cvičeným hmatem naslouchá hlubším rytmům a napěťovým vzorcům v kraniosakrálním systému. Pomocí jemných technik navozuje nové podmínky pro rebalancovaní tkání a rozpouštění napěťových vzorců a k nastolení nové rovnováhy v systému. Terapeut může pracovat na různých úrovních, s lebečními kostmi, s měkkými tkáněmi – fasciemi, s tekutinami.

Specifickou oblastí působení této metody mohou být těhotné ženy, novorozenci a batolata. Jemné doteky a působení přirozených sil Dechu Života napomáhají navázat dobrý kontaktu mezi matkou a miminkem. Terapeut podporuje přirozený proces a pomáhá matce se vyrovnávat se změnami v jejím těle během těhotenství a po porodu. Napomáhají vyrovnat se stresem a najít zdroje klidu. Těhotným ženám jemné manuální techniky mohou přinést úlevu při obtížích jako je nevolnost, stahovaní fascií kolem dělohy, bolesti páteře a křížové oblasti. Někteří profesionálové v kraniosakrální terapii se specializují na práci s novorozenci v případě komplikovaného porodu. Pomáhají novorozenci integrovat náročný zážitek a balancovat jeho kraniosakrální systém.

Na Šafránce Markéta vede semináře Základy kraniosakrální práce pro laiky, které jsou určeny široké veřejnosti.

Kontakt.: 724 315 426,  margi.duha@seznam.cz,

Více o CST csosteopatie.cz, csinstitut.cz

 

V případě zájmu o pronájem našich prostor, najdete více info v sekci pronájem.
Popřípadě nás kontaktujte na:
hanzlikova@nasafrance.cz
+420 777 897 035